I Фолклорна асамблея „Северняшка плетеница“ – началото

Дорде има родолюбци – всичко българско ще пребъде!

Музикален спот на I Фолклорна асамблея „Северняшка плетеница“ *

В село Младен официално живеят 134 души и още толкова съботно-неделни обитатели.
С други думи – малко жители, но видно с големи мечти! Кметството на с. Младен, Сдружението „Заедно за Младен“, читалище „Просвета – 1918“ и Пенсионерския клуб на с. Младен, реализираха проект, достоен за поклон и уважение – I Фолклорна асамблея „Северняшка плетеница“.
На 21 и 22 септември 2024 г., в началото на есента и Денят на независимостта на България, селцето бе огласено от над 300 пеещи, свирещи и танцуващи малки и големи човеци, дошли от близо и далеч.

Целите на организаторите Фолклорната асамблея са повече от достойни за уважение:
– да популяризират българското фолклорно наследство и да подкрепят млади таланти;
– да стимулират интереса и любовта на поколенията към фолклорното творчество;
– да подтикват към издирване, съхранение и разпространение на северняшкия фолклор;
– да спомогнат за обогатяване на познанията за фолклорното ни богатство и обмяна на информация.
Гост изпълнител бе Цветан Гатев – млад изпълнител, участвал на много концерти, конкурси и фестивали в България. В момента е студент 3-ти курс в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград, специалност народно пеене.
Специален певчески поздрав поднесе Свилен Тодорински – по образование и професия летец-пилот, но музикант по душа. Той е автор и изпълнител на своите песни, в които възпява България и корените на нейния дух.

Индивидуални певчески изпълнители, хорове, индивидуални изпълнения на народни инструменти и фолклорни танцови състави показаха майсторство, което бе поощрено от жури в състав:

Лили Ватева, председател – учител по музика, вокален педагог, вкл. и от първия сезон на Гласът на България, преподавател по солфеж и теория на музикалните елементи; автор на изданията „Теория на музикалните елементи“, 2019 г., и „Какво трябва да знае всеки певец“, 2019 г., основател на студио Лили Мюзик.

Татяна Цанкова – етнолог, дългогодишен директор на „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово. Част от основателите на Националната среща-наддумване „Благолаж” и Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата. Част от журито на Регионален музикален фолклорен конкурс „Златен славей“.

Радка Цвяткова – народна певица, учила в НУФИ ,,Филип Кутев‘‘ гр. Котел и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Ръководител на детска певческа група за автентичен фолклор, главен учител по музика, с богата концертна дейност в страната и чужбина.

Стефан Печикамъков – музикант, диригент и композитор. Работи като диригент и ръководител на подготвителния оркестър при ДЮФА „Българче“ гр. Велико Търново, солист в оркестъра на ПФА „Искра“. От март 2023 г. е преподавател в катедра „Музика“ при Педагогически факултет към Великотърновския университет. Пише и аранжира музика на фолклорна основа.

Беньо Пенев – дългогодишен хореограф на танцовия състава към НЧ „Развитие – 1870“ – Севлиево, основател на танцова формация „Хопни ми, тропни ми“. През годините създава авторски хореографии и постановки, които печелят много награди и призови места на танцовия състав, както в България, така и в чужбина.

Журито от ляво на дясно: Стефан Печикамъков, Лили Ватева, Татяна Цанкова, Радка Цвяткова и Беньо Пенев

На добър час на Фолклорната асамблея! Нека всяка есен в китното селце-домакин не спира да звучи автентична нашенска музика, да се обагря от ярки носии и да докосва сърцата на гостите.

* Музикалният спот е записан в студио Лили Мюзик и е дарен на организаторите на Фолклорната асамблея.
Северняшко хоро,
Тромпет: Ивайло Благоев, преподавател в студио Лили Мюзик и тромпетист в НМТ „Ст. Македонски“
Звукозапис и видео: Лили Ватева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *