…Есен, в началото на 90-те години на миналия век: обикновено столично училище (66-то); паралелка, с разширено изучаване на изобразително изкуство и музика;
учителките – луди-млади (художничката Пенка Стоянова и се моа); учениците, разбира се, приети с изпит. Половината рисуват, половината музицират, докато…
Един от художниците започна да влиза в часовете по музика. В първия момент, си помислих, че този 15 годишен черноок красавец, отнесен романтик, си е харесал някоя от певиците… (Както разбрах по-късно – младежът е от семейство на дърворезбари; със силен интерес и умения в изобразителното изкуство, а по-късно и към архитектурата). Но се оказа, че Музиката е любовта на Чавдар Дончев (Чаво, както го наричахме). То и може ли да устоиш на магнетичната китара на Петър Рангелов и на гласовитата Мариана Попова, които също бяха в „музиката“?
Сега, повече от 20 години, се радвам, че послушах интуицията си за надушване на таланти и запалих Чавдар Дончев и за изкуството музика. Радвам се, че от такъв отличен художник и абсолютен музикален лаик излезе прекрасен виртуозен музикант, китарист, програмист, фотограф и не на последно място грижовен съпруг и баща.
Една година по-късно, Чаво беше изцяло в плен на китарата, въпреки мазолите по пръстите на лявата ръка; въпреки „Хайде, Чаво, трябва ни още един за футбола“; въпреки трудните упражнения с Ники Драгнев – преподавател по китара и вдъхновител на млади китаристи; въпреки неговата слабост – изобразителното изкуство; въпреки моят недоволен поглед от някоя прима виста…
Изцяло пленен и отдаден на китарата, така както само художникът е продължение на четката си, Чаво продължава обучението си в Нов български университет – специалност „Поп музика – китара“. В следващите години свири с различни групи и музиканти. През 2004-та година заминава на турне в Германия със сръбската фурия – блус певица и китаристка Ана Попович. Но както често се случва – за постигане на абсолютна финансова независимост, усвоява и втора професия, свързана с разработване на софтуер. Всъщност програмирането е важна част от неговия живот, позволяващо му да съчетава музиката с информационните технологии.
В периода 2011-2019 г. Чавдар Дончев работи като китарист в Китай. Докосва се до петхилядни музикални и културни традиции. Сблъсква се с проблеми, непознати за един европеец, включително и относно произнасянето на името му (в Китай е известен като Joe)… В крайна сметка се утвърждава като музикант – интерпретатор и композитор, и едва смогва от ангажименти: свири с различни групи и интересни музиканти– азиатци, европейци, американци, докосва се до уникални ритми и мелодии; свири в клубни и концертни зали; често е ангажиран като студиен музикант – записва за множество реклами (Huawei, Nike, Adidas, Honda, Toyota и др. ) и филми, включително и авторска музика.
https://www.youtube.com/watch?v=kNmvCRjI6DU&list=UUC2roVfBdzH1OERY6UilNBw
Дали защото е човек на изкуството, но напоследък Чаво се увлича и по фотографията. Образите и картините, които запечатва с обектива си са достойни да украсят изложбена зала и то под звуците на нежната му китара – да видим кога…
Чавдар Дончев е не просто артист – неговата музика, напоследък в стил Smooth Jazz, достига до сърцето, докосвайки най-неподозирани чувства, рисувайки (само както той може) поредната приказна картина.
https://www.youtube.com/watch?v=lUgKIOVdnWw
– Чаво, музикалното програмиране е тънкост, за която е видно, изискват се познания и умения, които ти имаш в изобилие. Но продължавай да ни радваш и с твоята китара! Българската музикална общественост е нетърпелива да й разкажеш за всички твой вълшебни пътешествия!
Няма начин да си преподавал в училище и да не си се срещнал поне веднъж с… Хлапе, с талант, готово да се разтвори пред теб като пъпка на цвете. Хлапе, вярващо ти на всяка дума. Хлапе, за което думата „учител“ е респект, уважение, преклонение, доверие…
Моята интуиция никога не ме е лъгала, а и аз винаги я слушам. Затова благодаря на всички Вас, които ми се доверихте и доверявате заедно да вървим по нелекият път на музикалното изкуство.
*Снимки: Личен архив на Чавдар Дончев