Свирите на пиано… Отдаден сте… А как ли изглеждате в очите на другите? Да прочетем!
1. Пианистът е същество, много погълнато от професията си. Затова не трябва да се обиждате от него, ако ви изглежда разсеян и невнимателен.
2. Пианистът винаги се упражнява. Специално за онези пианисти, които не знаят как винаги да репетират, И. Хофман пише за четири начина на работа: на пиано с ноти, на пиано без ноти, без пиано с ноти и без пиано и без ноти. Така, ако пред вас стои пианист, можете лесно да изчислите от заобикалящата го среда кой от четирите метода той ползва в момента.
3. Пианистът няма почивни дни, празници, отпуск или свободно време. Всеки ден от живота си той е на пианото. На всяко непознато място пианистът преди всичко търси не храна, а пиано и ако това не успее, пианистът може да стане нервен и раздразнителен. Пианистът винаги е в процес на подготовка: за изпит, тест, музикален фестивал или концерт. Освен това по някаква причина пианистът винаги има много работа.
4. Много е трудно да убедиш пианист да се занимава с някаква чисто ежедневна работа. Причината за това е, че инструментът на пианиста са неговите ръце. Пианистът винаги знае как да се изолира от всякакви ежедневни задачи, позовавайки се на това валидно обстоятелство. Пианистът не обича да реже зеленчуци, да носи тежки предмети, да отваря и затваря прозорци и изобщо да се занимава с нещо друго, освен да практикува професията си.
5. Ако пианистът все пак се заеме да готви, да глади дрехи или да върши друга обществено полезна работа, бъдете нащрек. Тъй като пианистът винаги се упражнява (вижте точка 2), най-вероятно той няма да спре да свири дори докато изпълнява домакински задължения. В резултат ястието може да бъде забравено върху горещата печка, а включената ютия може да забрави върху ризата.
6. Въпреки цялата си ежедневна безпомощност, пианистът има много добър апетит и обича да яде много и вкусно. Може и да не го харесва, но това е необходимо, за да има необходимата сила за мощните акорди на Брамс.
7. Пианистът почти винаги почуква нещо с пръсти. Ако попадне на някаква повърхност, той незабавно я използва, за да научи нов момент от своя репертоар или поне просто да почука с всичките пет пръста подред. Ако помолите пианиста да не прави това, той ще кимне многозначително и значително ще махне ръката си, но след няколко минути отново ще чуете познатото почукване.
8. Между другото, професията на пианист добавя няколко бонуса при работа с дреболии: например пианистът много бързо въвежда съобщения на клавиатурата на телефона. Това е лесно за обяснение: в крайна сметка, какво е малка телефонна клавиатура за човек, който е свирил произведения на Лист в продължение на много години.
9. Телефонът на пианиста е като контролна зала, защото всички му звънят отвсякъде: ученици, за да насрочат урок или да пренасрочат урок, организатори на концерти, за да го поканят на желаната дата, някои мъже и жени, които предлагат да свири в ресторант за определена сума и така нататък. В същото време учители, приятели и далечни роднини се опитват да му се обадят, а пианистът, както всички хора, трябва да отговаря на „студени обаждания“, „правна помощ“ и „социални проучвания на населението“, така че телефонът на пианиста винаги звъни без прекъсване.
10. Пианистът е много интересен събеседник за всеки. Всеки, който види пианист, бърза да попита колко часа репетира на ден и дали е трудно да научи толкова много пиеси наизуст. Но пианистът обикновено, след като отговори на тези въпроси, бързо ще потърси друг пианист и тогава ще видите наистина разгорещена дискусия за последния концерт на Плетньов с такава терминология и такъв темперамент, че ще ви се стори, че тези двама актьори говорят нещо на чужд език.
11. Възможностите на пианиста много рядко съвпадат с желанията му. Защото винаги можеш да свириш по-добре. А също и защото един приличен пианист иска да свири около 40 часа брилянтна музика, а за един сезон се оказва, че научава около два. Освен това желанията непрекъснато нарастват, но техническите възможности винаги изглеждат малко. Следователно пианистът е неудовлетворено същество и никога няма да сте прави, когато му кажете: „Хайде да отидем на купона, вече свириш толкова готино!“
12. Пианистът винаги учи. Дори ако сте лекар и вече сте напълно завършили всички училища, институти и резиденции и случайно срещнете своя връстник пианист на улицата, вие определено ще научите от него, че той все още трябва да завърши асистентския си стаж и след това да отиде на магистратура в Англия, след което получава диплома от изпит в Германия. Освен това, когато един пианист е напълно обучен като пианист, може би диригентът в него ще се събуди и той ще отиде да се образова от нулата.
13. Така е ясно, че пианистът е много добър и като цяло положителен член на обществото, просто, както се вижда от всички предишни точки, той има специален живот и това трябва да се вземе предвид при избора на пианист като приятел, спътник в живота или съпруг / съпруги. Въпреки това, когато видите пианист да прави това, което обича, това обхваща всички тези малки и скромни моменти, описани по-горе.
Автор: Ольги Ивановой
Оригинало заглавие: 13 ПРИЗНАКОВ ПИАНИСТА В БЫТУ